Soška Venuše

Období: Řím, 3. století našeho letopočtu

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška 13,2 cm
Provenience: German art market.
Cena: € 9 900
Popis předmětu

Tato masivní bronzová soška je úplná a ve vynikajícím stavu, s výjimkou konce pravé ruky, který nyní chybí; povrch kovu je pokryt nádhernou tmavou patinou. Levou ruku sošky zdobí stříbrný náramek.

Představuje stojící, zcela nahou mladou ženu. Její pravá noha podepírá váhu těla, zatímco levá noha je mírně zvednutá (země se dotýká pouze špičkou); naopak co se týče trupu, levá ruka je v pohybu (žena zvedá pramen vlasů), zatímco pravá ruka je spuštěna dolů (v ruce možná držela šálek na úlitbu bohům nebo nějakou toaletní potřebu).

Její nahota, vlasy a gesto ruky držící cop vlasů nám umožňuje ztotožnit tuto postavu s bohyní Afroditou/Venuší, která je jednou z nejslavnějších a nejvíce zobrazovaných bohyň v umění starověkého Řecka, zejména v helénistickém období, a v umění starověkého Říma.

I přes významný chronologický rozdíl od originálu, gesto levé ruky přesto připomíná gesto, které je možno vidět na velmi slavném a tajemném vyobrazení této bohyně, Afrodita Anadyoméné, které vytvořil malíř Apelles ve 4. století před n. l.: ve známem obraze Cos Apelles vyobrazil Afroditu vynořující se z mořských hlubin a svazující si vlasy kolem hlavy nebo prostě sušící si vlasy tím, že je ždíme rukama.

Styl ztvárnění, zpracování obličeje a zpodobnění vlasů je typické pro sošky datované do 3. století našeho letopočtu, většinou v severních provinciích Římské říše. Tato vyobrazení se často dávala do svatyní různých božstev jako důkaz zbožnosti z vděčnosti za projevenou přízeň nebo za konkrétní prosbu.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.