Soška válečníka (Laran/Mars?)

Období: Etrurie, druhá polovina 5. Století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 16,3 cm.
Provenience: Ex-Swiss private Collection, 1950’s.
Cena: € 30 800
Popis předmětu

Soška je plný odlitek; povrch bronzu je pokryt krásnou zelenou patinou.

Vyobrazená osoba je mladý válečník oblečený a ozbrojený jako starořecký těžkooděnec: přes krátkou tuniku, která nezakrývá jeho genitálie, je vybaven anatomickou zbrojí, jejíž hrany se vyznačují jemným reliéfem, který možná imituje bronzovou zbroj. Má na sobě helmu atického typu se zvýšenými lícními štíty a vysokým půlkruhovým chocholem, jehož konec byl ztracen. Spuštěná levá paže byla chráněna kruhovým štítem (připojující čep je stále viditelný v úrovni lokte), zatímco pravá paže byla zdvižena a ozbrojena kopím. Soška je v přesném frontálním postavení: muž vykračuje levou nohou vpřed, ale jeho postoj je klidný a neagresivní, i přes zbraně, kterých se chopil.

Tvář je špičatá a rysy jsou vypracovány jednoduše s hladkými tvářemi, očima v tvaru mandlí s vyrytými konturami, rovným a hranatým nosem a horizontálními ústy.

Tato figura odkazuje na velmi známý umělecký typ bojujícího válečníka, který byl velmi rozšířen v etruském světě v 5. a 4. století před n. l. Obvykle se připouští, že tyto figury představovaly boha Larana (etruský bůh války, ztotožňovaného s helénským Arem a římským Martem), spíše než vojína připraveného k boji.

Mezi nejběžnějšími vyobrazeními reprodukujícími typ bojujícího válečníka se tato soška vyznačuje pozoruhodnými stylistickými a formálními vlastnostmi, zejména elegantním a přirozeným provedením postoje válečníka a rovněž trojrozměrným ztvárněním těla s objemem ve správné proporci a oblými, dobře modelovanými svaly.

Tato figurka byla pravděpodobně na základě příslibu nabídnuta ve svatyni.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.