Soška atleta

Období: Řecko (Sicílie?), 2. polovina 6. století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška 17 cm (s čepem)
Provenience: Ex-Jonas Collection, France, bef. 1953
Cena: na dotaz – napište nám pro zjištění ceny
Popis předmětu

Tato masivní bronzová soška je úplná a vcelku; povrch kovu většinou pokrývá nádherná zelená patina. Pod nohama postavy je dokonale uchovaný válcovitý čep odlitý v jednom kuse spolu s postavou, který sloužil k upevňování sošky k původnímu podstavci.

Představuje stojící, zcela nahou mužskou postavu v přesném čelním pohledu, i přes velmi živou pozici, kterou tato postava zaujímá: muž velmi mladistvého vzhledu vykračuje kupředu levou nohou, zatímco pravá paže je zdvižena a levá paže spuštěna dolů a mírně odtažena od těla. Obě ruce jsou otevřené s roztaženými prsty.

Stylisticky je práce charakteristická protáhlými a štíhlými tvary nohou, trupu a paží. Pocit mladosti a lehkosti je rovněž zdůrazněn tím, že anatomické detaily jsou spíše naznačeny zářezy nebo jemnými prohlubněmi na povrchu, spíše než přehnaným modelováním nebo oblými objemy. Pouze ztvárnění kulaté a poněkud naivní tváře s horizontálními, širokými ústy, velkým nosem a úzkýma očima se od tohoto typu poněkud liší.

I když je ze stylistického pohledu poměrně ojedinělá, tuto sošku je možno spojit s vypodobněními pocházejícími z řeckého koloniálního světa, zejména sicilského, jako např. se slavnou soškou Eféba z Castelvetrana, která je mladší, ale vyznačuje se stejným štíhlým tělem a končetinami; podobná stavba těla charakterizuje například vypodobnění říčního boha Selina, jak je vyobrazen na selinuntských mincích. V témže selinuntském prostředí hlavy mladých efébů často vykazují spřízněnou typologii s kulatou tváří, ofinou ze stočených kadeří a pramenů pokrývající horní část hlavy, jako uhlazená pokrývka hlavy rozrušená vlnitými zářezy.

Absence jakýchkoliv atributů nám neumožňuje s jistotou určit činnost tohoto mladého muže, ale jeho nahota a gesto jeho levé ruky zdvižené nad úroveň hlavy naznačují, že se jedná o atleta připravujícího se k hodu, pravděpodobně disku: tato disciplína byla pravidelnou disciplínou všech význačných atletických soutěží starořeckého světa a byla často zobrazována ve starořecké a etruské ikonografii.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.