Postava Serapida sedícího na trůně

Období: Helénistické období (Egypt), 3. – 1. století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 11,7 cm
Provenience: Ex-American private Collection.
Cena: € 9 900
Popis předmětu

Pro tohoto muže jsou charakteristické bujné vlasy a husté vousy, které rámují jeho obličej a zakrývají většinu jeho krku. Obličej s vážným a vzdáleným pohledem patří dospělému muži v nejlepších letech a vyznačuje se dobře strukturovanými rysy.

Je usazen na trůně a nohama se opírá o malou stoličku, která je zachována; na sobě má tuniku s krátkými rukávy, částečně skrytou himationem pokrývajícím jeho levé rameno a nohy.

Tato postava by určitě měla být ztotožněna s řecko-egyptským bohem Serapidem, jehož kult zavedl Ptolemaios I Sótér (konec 4. století), aby ustavil patrona města Alexandrie. Tento bůh rovněž spojil dohromady Řeky, kteří nově přišli z Egypta, a původní obyvatele.

Serapis spojuje postavy egyptských bohů (Osiris a Apis) s různými postavami řeckého panteonu (Zeus, Hádes, Asclepius), což mu umožňovalo zavděčit se mnoha věřícím a být obecně uctívaný: byl bohem úrodnosti a hojnosti, úzce spojený s oblastí podsvětí, který rovněž uzdravoval chromé a pronášel věštby. Z ikonografického pohledu se jeho vzhled velmi podobá řeckému bohovi Hádovi: bohatá kštice a vousy, sedí na trůně nebo stojí vzpřímeně a na sobě má chitón nebo himation; jeho nejčastější atribut je válcovitá pokrývka hlavy (kalathos v řečtině, modius pro Římany), symbol úrodnosti, někdy společně s rohem hojnosti, který bůh drží v levé ruce, jako tomu pravděpodobně bylo i u této sošky.

Serapis byl velmi populární v helénistickém období a jeho popularita se natolik rozrostla, že nahradil Osirise; jeho velký chrám se nacházel v Alexandrii, ale měl i další slavný chrám v Memfisu. Jeho kult byl ve starověkém světě velmi úspěšný a šířil se kolem celého Středozemního moře.

Ikonografie této malé bronzové sochy, potvrzovaná velkým množstvím podobných postav, pravděpodobně odpovídá kultové sošce umístěné v alexandrijském chrámu, kterou si objednal Ptolemaios II od sochaře Bryaxe.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.