Postava satyra

Období: Helénismus, 4. – 3. století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 15,3 cm
Provenience: Ex-Belgian private Collection
Cena: na dotaz – napište nám pro zjištění ceny
Popis předmětu

Tato plně odlitá socha je celá a ve vynikajícím stavu; levé předloktí, které se ulomilo, bylo znovu připevněno. Povrch kovu tmavé hnědočerné barvy je hladký a velmi dobře zachovaný.

Postava představuje mladého bezvousého nahého satyra, kterého je možno poznat zejména podle protáhlých a zašpičatělých uší a panteří kůže přehozené přes levé předloktí: tato kůže je jedním z obvyklých atributů Dionýsa. Jako boha vína ho satyrové a menády neustále doprovázejí při jeho veselých průvodech a nestřídmých pitkách a jeho pomocníci jsou občas oblečeni v podobné kůži. Satyr stojí vzpřímeně a mrštně se pohybuje po špičkách, jakoby tančil: váha těla spočívá na levé noze, která je natažena dopředu, zatímco pravá noha se sotva dotýká země. Pohyb paží je velmi uvolněný (pravá paže je zvednutá a levá spuštěná dolů) a jeho ruce jsou otevřené a prsty roztažené, nejsou zde však žádné atributy, které by naznačovaly přesnou činnost satyra, možná jenom tančí nebo hraje na kastaněty.

I přes jeho pozici, která připomíná některé postavy nalévající víno ze džbánu (pravá ruka je zdvižená) do phialu (levá ruka je dole) za účelem provedení úlitby bohům nebo prostě podání nápoje hostům na hostině, dojem elegance a mrštnosti, který čiší z tohoto díla, zdá se vylučuje takovouto statickou činnost; pozice rukou satyra by rovněž vedla k obdobnému závěru.

Stylisticky je nutno poukázat na pozoruhodnou kvalitu této sošky, která má vynikající paralelu ve figurce z dřívější Sbírky Pomerance: proporce těla jsou správné; postoj satyra, jehož tělo je otočeno o čtvrt otočky kolem vertikální osy (tento pohyb je umocněn polohou hlavy, která je otočená doleva), je obzvláště realistický a dobře propracovaný; nohy a svalstvo trupu jsou velmi detailní; tvář je značně expresivní; vlasy jsou bohaté a detailně propracované.

Vystaveno: Brusel, Tour et Taxi 2006, č. 18.

Zveřejněno v: Antické památky Sotheby's, New York, 8. prosince 2000, č. 110.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.