Ozdobná plastika ve tvaru hlavy antilopy

Období: Thrácie, 5. – 4. století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 3,46 Délka: 4,48 cm
Provenience: Ex-Frank Sternberg A.G. Auction, Zurich, November 25th-26th, 1991, lot 1096
Cena: € 4 200
Popis předmětu

Jemně modelovaná a opracovaná bronzová ozdobná plastika ve tvaru hlavy antilopy. Je dutá a vzadu je ukončena oválnými otvorem, který umožňoval její upevnění.

Zvíře je zobrazeno realistiky. Čumák je vytvořen zvlněnou vypouklinou. Nozdry jsou znázorněny zářezy. Čelist je naznačena křivkou spojující nos a oči. Lícní kosti jsou vyobrazeny pomocí jemné modulace povrchu a nacházejí se v ose zvířecího nosu. Oko je kulaté a je doplněno velkým očním víčkem vytvořeným ze tří záhybů. Na čele mezi rohy je vyryt znak.

Modelování očního víčka představuje typický znak thráckého zlatnického umění a sloužilo pro zdůraznění pohledu zvířete. Tento prvek ilustruje rovněž rhyton ve tvaru hlavy vysoké zvěře z Rozoveckého pokladu (začátek 4. století před n. l.). Takovéto ztvárnění očí se rovněž objevuje v řadě soudobých vyobrazení Achaimenovců, což ukazuje na kulturní výměnu mezi národy v tomto regionu (Řekové, Thrákové, Achaimenovci).

Čtvercový otvor na zadní straně umožňovalo upevnění antilopy na čep. Pravděpodobně zdobila zakončení nějakého nábytku (židle, postel, nosítka…) nebo patřila k výzdobě vozu.

Využití forem zvířecích hlav se často vyskytuje v thrácké výzdobě. Nachází se například na zlatém a stříbrném nádobí z tohoto období. Znamení uprostřed čela může být symbol určený pro zasvěcence do tajemného náboženství Thráků, které pro nás stále zůstává neznámé.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.