Hlava dítěte (Eros?)

Období: Řím, 2. století n. l.

Materiál: Mramor

Rozměry: Výška: 17 cm
Provenience: Ex-J.-Ph. de Serres Collection, Paris, France.
Cena: € 27 500
Popis předmětu

Hlava, o trochu menší než v životní velikosti, byla vyřezána z krásného hrubozrnného bílého mramoru: uchovala se až k ramenům. Povrch je částečně opotřebený.

Socha představovala malé dítě, které naklání hlavu dopředu, otáčí jí doprava a dívá se přímo v tomto směru.

Tento kus vykazuje vynikající umělecké dovednosti: sochař prokázal svou preciznost a pozoruhodnou citlivost při vypracování mírně zaoblených a jemných tvarů příznačných pro dětské tělo. Kontury obličeje jsou zaoblené, s očima mandlového tvaru a hluboce modelovanými zornicemi, nos je široký a malá ústa jsou pootevřená. Výraz je idealizovaný, bez individuálních rysů, pohled je poněkud melancholický.

Vlasy, které pokrývají hlavu a uši jako helma, jsou rozbrázděny vlnitými liniemi naznačujícími prameny a zakončenými velkými zatočenými kadeřemi. Na lebce jsou vlasy nashromážděny uprostřed, což vytváří vyšší a hustý objem vlasů, který je možno vidět na mnoha dětských hlavách již z pozdního klasického období.

V řecko-římském období zastává vyobrazení dětí význačné místo. Jejich těla byla zpočátku zobrazována jako těla dospělých, ale ve zmenšené velikosti. Teprve od 4. století před n. l. a zejména v římském a helénistickém období se umělci začali zajímat o proporce dětského těla a začali je přesně vypodobňovat v mnoha postojích. Archetypem malého chlapce ve starověkém Řecku je Eros, Afroditin nejvěrnější společník, kterého je s jistotou možno identifikovat pouze na základě přítomnosti jeho atributů, což jsou křídla a luk.

Jak to dokladují četné sochy a nástěnné malby zobrazující Erose nebo jiné děti z vykopávek v oblasti Pompejí, rané dětství patřilo mezi oblíbené předměty pro výzdobu bohatých římských domů, zahrad a zdí: jsou zobrazovány ve značně rozlišných činnostech, protože jsou často vypodobňovány ve dvojicích nebo skupinách, spolu s různými zvířaty (ptáci, králíci, delfíni atd.), při hře, práci, herectví atd.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.