Herma s hlavou satyra

Období: Řím, 1. – 2. století n. l.

Materiál: Mramor

Rozměry: Výška: 87 cm.
Provenience: Ex Swiss private Collection.
Cena: € 48 400
Popis předmětu

Tento kus, protáhlého a úzkého tvaru, byl vyřezán z jediného kusu se čtvercovým podstavcem opatřeným zářezy na každé straně určenými pro jeho upevnění k zemi. Skládá se z obdélníkového sloupu opatřeného základnou a hlavicí: zadní část je rovná, ale pokrytá důlky. Tato herma byla tudíž nohou stolu umístěnou u zdi, možná na zahradě nebo ve sloupořadí.

Malá herma s hlavou satyra, kterého je možno rozpoznat díky zašpičatělým uším, je připojena nad horní částí sloupu: další znázorněné anatomické prvky jsou penis a genitálie a špičky obou chodidel satyra, které stojí na kruhové základně.

Jak to dokazuje srovnání s jinými podobnými hermami z vykopávek v Pompejích, dva hranaté otvory vyvrtané na úrovni ramen sloužily pro připojení horizontálních tyčí, jako ramen určených pro zavěšování dekorací. Další čtvercový otvor nacházející se na hlavici podepíral snímatelný stolní podnos, který byl rovněž připojen ke zdi, u níž herma stála.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.