Fulcrum ve tvaru koně

Období: Helénistické období, 2. – 1. století před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 18,5 cm, délka: 26 cm
Provenience: Ex-European private Collection, 1980’s.
Cena: € 35 200
Popis předmětu

Tento kus představuje nádherný příklad úrovně vytříbenosti, kterou Řekové vkládali do výroby předmětů každodenní potřeby. Byl používán jako ozdoba postele (klinai) upevněná v čele postele. Je bohatě zdobený plastikou koně na horním konci a medailonkem s bystou dítěte na dolním konci.

Plastika koně je částečně vyvedena v reliéfu. Hlava zvířete je odlitá, ale jeho krk je vytesaný v horní části ornamentu.
Realismus vyobrazení detailů je pozoruhodný. Kůň je zobrazen v tříčtvrtečním pohledu, jeho hlava je otočena vpravo. Výraz a postoj (otevřená tlama, napjaté nozdry a stažené svaly na krku) vzbuzují dojem, že zvíře se chystá zaržát nebo divoce vyrazit. Realismus v anatomii hlavy je dosažen díky jemnému modelování. Oči a obočí jsou vyřezané a v tlamě zvířete jsou vidět zuby a jazyk. Uši jsou výrazné a našpicované, záhyby kůže na krku odpovídají držení hlavy.
Hříva je vytesaná, různě podle umístění na hlavě a podél krku. Kůň má kolem krku panteří kůži charakterizovanou zářezy označujícími kožešinu a skvrny.
Spodní zakončení představuje medailón s bystou dítěte otočenou vlevo. Za jeho rameny a hlavou jsou vidět křídla vyřezaná z peří.
Jeho tvář je šťastná a usmívající se. Toto téma okřídleného dítěte je známo z ornamentů na postelích, ale je poměrně vzácné. Tyto malé figurky se označují jako Erotové a byly poměrně módní v helénistickém období a později v římské době.

Tento typ ornamentů označovaný v latině jako fulcrum byl používán po obou stranách dřevěných podpěr klinai nebo lůžek na hostinách v helenistickém a římském období. Téměř vždy jsou provedeny z kovu, avšak někdy je možno najít jejich provedení ze slonoviny nebo kamene.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.