Figurka mladého muže

Období: Etrurie, cca 400-350 před n. l.

Materiál: Bronz

Rozměry: Výška: 13,5 cm
Provenience: European Art Market
Cena: € 15 400
Popis předmětu

Malá bronzová soška představující mladého bezvousého muže stojícího v kontrapozici. Má na sobě jednoduchý plášť zatočený kolem pasu a přehozený přes rameno a levé předloktí. Nahé tělo zdůrazňuje detailní a dokonalé svalstvo mladého muže. Pravá ruka nenuceně spočívá na boku, zatímco v levé pěsti svírá předmět, který je nyní ztracen. Boty jsou naznačeny modelováním a záhyby, které obklopují kotníky.

Obličejové rysy jsou pečlivě provedené. Prameny vlasů jsou jemně vyryté. Nos je rovný, rty jsou výrazné a u očí mandlového tvaru jsou znázorněny zornice a oční víčka. Tvář a postoj těla vzbuzují obecný pocit klidu.

Tato figurka je typická pro etruskou bronzovou výrobu od začátku 4. století. Tato velmi živá a rozmanitá vypodobnění zobrazovala scény z každodenního života stejně jako božstva, mytologické bytosti, válečníky, atlety nebo věřící provádějící úlitbu bohům.

Jejich účel se lišil podle repertoáru, k němuž tato vyobrazení patřila. Pietní a votivní objekty byly pravděpodobně určeny k uctívání bohů, zatímco ostatní témata byla používána jako ornamenty pro luxusní předměty, jako jsou vázy, zrcadla, svícny… Pohřební tradice pomáhaly uchovávat tyto předměty, které se často nacházejí v hrobkách nebo votivních úkrytech.

Tuto malou figurku zde prezentovanou je těžké umístit do kontextu. Bronzový provazec spojující chodidla naznačuje způsob, jak tato soška stála na podstavci. Nicméně dva otvory vyvrtané v rameni a na lebce naznačují buď přítomnost určitého atributu, nebo způsob, jakým bylo předmět možno připojit ke skupině. Nepřítomnost atributu přispívá k obtížnosti identifikace postavy. Může se jednat o votivní vyobrazení, skupina nebo muž provádějící úlitbu bohům.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.