Černofigurový aryballos s kohoutem

Období: Řecko (Korint), cca 600 před n. l.

Materiál: Terakota

Rozměry: Výška: 6,2 cm, průměr: 6,4 cm
Provenience: Ex-Swiss private Collection, early 1990’s.
Cena: € 2 750
Popis předmětu

Malý černofigurový aryballos s kohoutem namalovaným na světlém pozadí. Kohout pokrývá téměř celou zakulacenou část nádoby. Prázdná místa vyplňují ornamenty. Anatomické detaily, jako např. hřebínek, uši, vole, zobák, ocas…, jsou nepřiměřeně objemné. Jsou nakresleny v černé barvě pomocí zářezů do hlíny. Pták je namalován z profilu a pohybuje se doleva, jeho hlava je sehnutá. Oko se dívá na krk. Zem je naznačena obrysem elegantní rozety namalované pod aryballem.

Tento typ nádoby sloužil k uchovávání olejů pro péči o tělo. Jejich používání dokumentují dobové malby, většinou vyobrazení atletů. Často se rovněž nacházejí v hrobkách jako dary zemřelým.

Tento tvar se poprvé objevil v Korintu kolem roku 700 před n. l. a poté zaznamenal obrovský úspěch i v dalších výrobních centrech. Zde představený raný korintský aryballos patří do skupiny vyznačující se ornamentem na hrdle nádoby sestávajícím z teček umístěných mezi dvěma liniemi. Dno nádoby je rovné a zaručuje rovnováhu, když nádoba stojí na rovném povrchu. Nicméně se zdá, že aryballos se obvykle nosil na opasku nebo zavěšený na šňůře na zdi. Proto má většina ostatních nádob kulaté tělo.

Zvířecí motivy typické pro repertoár korintských maleb zahrnují tak rozmanité příklady, jako je lev, leopard, labuť, sova, vůl, srna nebo kohout, …

Kohout, který je velmi dekorativní díky svým dlouhým ocasním perům a různým prvkům na hlavě, je obzvláště dobře uzpůsoben pro kulaté tělo aryballu. Existuje však jen několik exemplářů představujících tento předmět, který je častěji představován v kompozicích na alabastrech (Necrocorinthia sv. 17, č. 4 a II).

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.