Černofigurová atická amfora

Období: Řecko, konec 6. století před n. l. (cca 510)

Materiál: Keramika

Rozměry: Výška 28,4 cm
Provenience: Ex-German private Collection of the 1960's
Cena: € 30 800
Popis předmětu

Amfora je kompletní, ale byla znovu složena dohromady a vykazuje mírné zrestaurování. Je vyzdobena typickou černofigurovou řeckou technikou, přičemž mnoho ozdobných detailů je zdůrazněno a vyznačeno zářezy (anatomie osob, záhyby tkanin) nebo přemalováno fialovou nebo bílou barvou (ženská těla, oděvy atd.).

Výjevy zobrazené na obou stranách pravděpodobně zobrazují každodenní situace, které zdá se nemají nic společného. Na zadní straně je válečník vyzbrojený jako starořecký těžkooděnec (korintská helma, štít, kopí, meč, bronzový štít), který je připraven odejít do války a opouští ženu namalovanou před ním (žena má na sobě chitón a himation) a starého muže, který stojí za ním: tyto dvě osoby je možno ztotožnit s manželkou a otcem válečníka.

Scéna na přední straně zobrazuje stejný počet postav: tři ženy stojí vzpřímeně uvnitř stavby symbolizované dvěma sloupy, které rámují tento obraz. Dvě z nich jsou částečně zahaleny velkou látkou, kterou napínají a zvedají svými těly a pažemi; třetí žena namalovaná uprostřed scény stojí před touto látkou, která je jasně položena na její hlavě jako závoj. Význam tohoto vyobrazení, které má řadu paralel datovaných do stejného období, zůstává záhadný, ačkoliv byly navrženy různé hypotézy: gynaeceum s ženami plánujícími výrobu oděvu, scéna související s manželstvím, vyobrazení náboženského rituálu?

Bohaté další dekorace se skládají z obruby z lotosu a palmet na hrdle nádoby, malých plamenů na rameni a řady palmet a volut namalovaných pod uchy.

Amfora je jednou z hlavních a nejvíce rozšířených forem antických nádob od konce 6. století před n. l. a používala se pro mnoho účelů: její hlavní funkcí bylo uchovávání tekutých potravin (olivový olej) nebo pevných potravin (pšenice).

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.