Atický černofigurový pohár

Období: Řecko, cca 530 před n. l.

Materiál: Terakota

Rozměry: Průměr 21 cm
Provenience: Christie's New York, December 12, 1998, lot. 81.
Cena: € 19 800
Popis předmětu

Tento pohár byl složen z řady fragmentů a vykazuje malé opravy. Je vyzdoben tzv. černofigurovou technikou s mnoha prvky v dodatečné fialové a/nebo bílé barvě (peří ptáků, kožich pardála a rohy berana); zářezy zobrazují anatomické detaily postav. Černá barva si stále uchovává svůj původní kovový lesk.

Tyto nádoby na pití představují klasickou formu v atickém repertoáru od druhé poloviny 6. století: tento typ je znám jako „páskový pohár“ a je pro něj typická černá linka nakreslená na hraně. Náš exemplář je ozdoben po obou stranách obrubou z pěti miniaturních zvířat, která se opakují bez velkých obměn a zahrnují labutě s roztaženými křídly obklopené holubicemi (?), pantery a beranem.

Spolu s kráterem (velká nádoba používaná pro míchání vody a vína) a oinochoé (pohár na dlouhé stopce s horizontálními uchy) patří do oblasti řeckých hostin, sympozií, což byly hlavní společenské události v každodenním životě řeckého člověka v archaickém a klasickém období.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.