Antropomorfní sarkofág malovaný na bílém pozadí

Období: Egypt, 26. dynastie, 664-30 před n. l.

Materiál: Dřevo

Rozměry: Výška: 215 cm, délka: 55 cm
Provenience: Sotheby's London, December 12, 1998, lot 58.
Cena: € 88 000
Popis předmětu

Velký antropomorfní dřevěný sarkofág pokrytý štukem a jemně malovaný bohatými motivy. Skládá se ze dvou částí, které do sebe zapadají. Sarkofág je kompletní, s výjimkou chodidel, která byla uhoblována. Každá část je rozbitá na dva kusy, ale zachovala si svou krásnou a jemnou původní polychromii.

Sarkofág je celý vyřezávaný a v reliéfu zobrazuje hlavu, obličej, ramena a nohy. Zbytek znázorňuje ovinutou formu mumie a nerozlišuje různé části těla. Zobrazená postava má paruku a falešné vousy namalované modře. Velké uši drží vlasy a vytváří hluboký záhyb. Tvář je bledá. Oči a obočí jsou malovány černou barvou. Horní část těla zdobí velmi detailní, široký náhrdelník ukončený bystami dvou velkých jestřábů. Níže umístěný okřídlený skarab a žena (Nut?) rámují hieroglyfické pásky mezi nimi a na spodní části.

Některé znaky identifikují zesnulého: „Osiris DJED-HER, Abusir el-Melek". Další nápisy (nerozluštěné) jsou pravděpodobně založeny na Knize mrtvých, jejíž čtení by na základě kouzla mělo za účinek oživení zemřelého a zajištění jeho ochrany v posmrtném životě.

Boky jsou pokryty božstvy namalovanými v plné délce na třech registrech. Druhá půlka sarkofágu je rovněž pečlivě ozdobená malbou.
Registry božstev pokračují po obou stranách ramen. Mezi nimi je možno identifikovat Totha, Horuse, Anubise… a dvě bohyně bez atributů. Velký sloup Djed podepřený nějakým mužem zabírá střední část. Sloup Djed ztělesňuje boha Osirise, který byl oživen kouzlem motliteb Isis, jeho manželky.

Tento sarkofág patří ke skupině známé jako sarkofágy se „žlutým podkladem“, které se objevují na začátku Třetí přechodné doby, kolem roku 1300 před n. l. To odpovídá rozsahu mumifikačních praktik. V této době byly mumie vysokých úředníků nebo bohatých lidí ukládány do sarkofágů, které byly většinou vyřezány ze dřeva, ale někdy rovněž vymodelovány z kartonu. Obecně se skládají z víka a krabice, uvnitř které bylo možno najít rakev (rakve)(pokud jsou dvě nebo tři, mluví se o vnitřní a vnější rakvi atd.). Královské sarkofágy byly navíc umístěny v obrovské kamenné rakvi.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.