Antefix s hlavou Gorgony

Období: Řecko, konec 6. století před n. l.

Materiál: Terakota

Rozměry: Rozměry 21,8 x 26,4 cm
Provenience: Sotheby's New York, June 1994, lot 183.
Cena: € 20 000
Popis předmětu

Tento terakotový ornament poloeliptického tvaru se dochoval ve znamenitém stavu, i přes drobná oprýskaná místa na hranách.

Ve velmi nízkém reliéfu reprodukuje hlavu Gorgony: její maska, z předního pohledu, stále jasně ukazuje na typ nestvůry, který byl ve světě starého Řecka velmi rozšířen. Její oči jsou široce otevřené, nos je široký a malý, vousy jsou představovány malými plameny, uši jsou velké a ploché.

Původně byl antefix jednoduchá deska používaná k uzavření konce řady dlaždic, jejímž účelem byla zejména ozdoba a ochrana ozdobné lišty: vedle zobrazení Gorgon patřily mezi nejpopulárnější předměty masky satyrů a menád, následovníků Dionýsa. Stylisticky a typologicky tento příklad vykazuje podobnosti s řadou antefixů, které jsou dobře zdokumentovány ve spartské kolonii Tarentum.

Gorgony byly tři sestry odporného vzhledu, které pro staré Řeky ztělesňovaly nejhrozivější prvky nadpřirozena a smrti: v tehdejší době se jejich kruhová maska (Gorgoneion) objevovala na všech druzích a velikostech monumentů: jako architektonický dekorativní prvek (frontony, antefixy atd.), na zbraních (episéma štítu), na náhrobcích, ale rovněž na předmětech každodenního použití, jako např. kovové nebo hliněné nádoby, nábytek, šperky atd. Vyobrazení sloužilo pro účely zahánění zla a ochrany, protože se věřilo, že přítomnost Gorgony odvrací zlé síly od vlastníka sochy a obrací je proti potenciálním nepřátelům.

Dotaz na produkt
Chcete znát cenu nebo více informací o tomto produktu? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy. Pro odeslání formuláře je třeba vyplnit všechna pole.